Baletní škola

Představení lektorů

Soukromá baletní škola Malex Ballet School byla založena v roce 2013 při divadle F. X. Šaldy pod vedením sólistů baletu Marie Gornalove a Alexeje Yurakova. Je určena jak pro děti, tak  pro dospělé.

MARIA GORNALOVA, DiS.

„Dělám balet z lásky a s chutí a ráda posílám svoje umění dál.“

Narodila se v Jekatěrinburgu. Než objevila tanec, který se pak pro ni stal životní vášní, věnovala se od svých čtyř let gymnastice, krasobruslení a hře na kytaru. Po dvou letech však tyto zájmy ustoupily baletu. V letech 1989 – 1997 studovala na Ďagilevově akademii. Po absolutoriu nastoupila do Divadla opery a baletu v Jekatěrinburgu a později získala angažmá v divadle ve Voroněži. Od roku 2001 bylo možné Marii Gornalovou spatřit v mnoha inscenacích v Národním divadle v Brně (Cikánský baron, Labutí jezero, Korzár, Bajadéra, Sněhurka a sedm trpaslíků...). V roce 2003 obdržela Čestné uznání s prémií na I. Mezinárodní taneční soutěži v Brně. V sezóně 2007/2008 tančila ve Státní opeře Praha jako sólistka.  Dnes působí na pozici sólistky v baletním souboru Divadla F. X. Šaldy. Je možné ji vidět v inscenacích Louskáček, Harald – hvězda se vrací!, Periferie, Tančírna nevyslovených přání, Gustav Klimt. Už delší dobu se mimo tanec věnuje i choreografii (kankán a polka pro operetu Netopýr) a pracuje i ve funkci asistenta režie opery a baletu. Je zakladatelkou baletní školy Malex Ballet School pří divadle F. X. Šaldy v Liberci.

ALEXEY YURAKOV, DiS.

„Balet, to je jedna z vášnivých lásek mého života.“

Alexej Yurakov se začal věnovat baletu ve svých deseti letech. V letech 1994–1999 studoval Baletní konzervatoř ve Voroněži. Ihned po ukončení studií nastoupil do Národního divadla ve Voroněži, kde působil dva roky. Poté přijal nabídku baletu Národního divadla v Brně. V angažmá zůstal až do roku 2007. V další sezóně pak přesídlil do Prahy, kde tančil jako sólista ve Státní opeře Praha. V současné době je v angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde tančí titulní role v inscenacích Periferie (Franci), Harald – hvězda se vrací! Dále je možné ho vidět v Tančírně nevyslovených přání či jako Klimta v baletu Gustav Klimt. Alexej Yurakov má na svém kontě už několik ocenění. Mezi ty významnější patří 3. místo na Mezinárodní taneční soutěži v Brně v roce 2003 a 2. místo v téže soutěži v roce 2006. Role Franciho v baletu Periferie mu v roce 2010 vynesla širší nominaci na Cenu Thálie. Totéž se mu podařilo i v roce 2011, kdy byl na tuto cenu nominován za roli Haralda v inscenaci Harald – hvězda se vrací! Taneční pedagogice se věnuje od roku 2013.